2009. szeptember 18., péntek

Felkészülés az óvodára

Bár az óvodai beszoktatás időszaka életem egyik legnagyobb kihívása volt, mégis megfogalmazhatunk pár aranyszabályt, amelyek felkészítik a gyerekeket, és a szülőket is (!) az óvodakezdésre. Nézzünk néhányat ezekből:

1. Első lépésként szokjuk a gondolatot, hogy bár gyermekünk mintha csak tegnap született volna, mégis óvodába fog járni. Örüljünk neki, hogy már ilyen nagy, és hogy egy új világ nyílik meg számára. Kipróbálhatja magát egy kis közösségben, ahol számos új dolgot fog megtanulni. Ezek az első önálló lépései, amelyeket a mi segítségünkkel, de a jelenlétünk nélkül fog már megtenni.

2. Gondoljuk végig az új napirendet, mert a rendszeresség egyben biztonságot is jelent majd a gyermek számára:
  • Tervezzük meg a reggeleket, hogy hánykor fogunk kelni, hogy legyen idő még egy nyugodt közös reggelire, és hogy nyugodtan, mindent összerendezve tudjunk indulni.
  • Gondoljuk végig, hogy hogy megyünk majd az óvodába? Az őszi reggeli közös séták gyönyörűek lehetnek, és nagyon jó beszélgetésekre adhatnak alkalmat, az első hetekben nálunk viszont célravezetőbb volt az autó választása, hogy a reggeli búcsút ne nyújtsuk túl hosszúra.
  • Döntsük el előre, még az óvodai év kezdete előtt, hogy hány órára megyünk gyerekünkért. Kiscsoportban jó minden nap ugyanahhoz az időponthoz tartani magunkat, mert a kisgyerek még nem tesz különbséget a napok között. Ha szeretnénk, hogy ott aludjon a gyerekünk délután, akkor jó minél előbb erre a rendszerre ráállni.
  • Amikor meg gyermekünkért megyünk az óvodába, utána mindig hagyjunk legalább egy órát arra, hogy csak rá figyeljünk. Hallgassuk meg élményeit, gondolatait, legyen ez ünnep, hogy megint együtt lehetünk. Töltsük fel gyermekünk kis tartályait, hogy másnapra is legyen tartaléka.
  • És tervezzük meg az estéket is, aminek titka, hogy hagyjunk időt mindenre. Nyugodt fürdésre, vacsorára, fogmosásra, és persze a kihagyhatatlan esti mesére...

3. Már az óvoda megkezdése előtt beszélgessünk vele az óvodáról és az óvodai életről. Remek gyerekkönyvek lehetnek ebben segítségünkre, amelyek rövid kis történetekben dolgozzák fel - GYEREKSZEMMEL - az óvodával járó újdonságokat. Érdemes ezeket a történeteket már egy-két hónappal az óvodakezdés előtt olvasgatni. Utána hagyjunk időt arra is, hogy kisgyerekünk kérdezhessen, elmondhassa véleményét, gondolatait, félelmeit. Ezek a könyvek:

  • Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok!
  • Szepes Mária: Pöttyös Panni az óvodában
  • Bartos Erika: Anna és Peti - Irány az óvoda!
  • ... (további könyveket keresek és várok!)

Fontos aranyszabály azonban, hogy találjuk meg a középutat. Hagyjunk mindig alkalmat a beszélgetésekre, akár minden nap azonos időszakban keríthetünk 5-10 percet arra, hogy tudatosan beszélgessünk az oviról, de figyeljünk oda arra is, hogy ne terheljük ezzel gyermekünk minden percét.

A sikeres felkészülés már fél siker ahhoz, hogy a Nagy Napon a gyerekünk már tudja, hogy mi fogja az óvodában fogadni, és hogy mi is nyugodt szívvel, szeretettel engedjük Őt óvodai útjára...

1 megjegyzés: